3 مرداد 1403
اقتصاد تجارت

ایران منطقه آزاد مشترک با عراق و سوریه ایجاد می‌کند

سلام صنعت/دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی خبر از ایجاد منطقه آزاد مشترک با ۲۱ کشور داد که با پنج کشور از جمله سوریه و عراق به توافق رسیده‌اند.

به گزارش سرویس صنعت و معدن جهان صنعت نیوز، دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: برای ایجاد منطقه آزاد مشترک با ۲۱ کشور در حال مذاکره هستیم و با پنج کشور از جمله سوریه و عراق به نتیجه رسیده‌ایم.

«حجت الله عبدالملکی» مشاور رییس جمهور به موضوع منطقه آزاد مشترک اشاره کرد. او افزود: ایران ایجاد منطقه آزاد مشترک با کشورهای دیگر را دنبال می‌کندو اما پیگیر منطقه آزاد مشترک سه جانبه نیز هست که کشورهای طرف مذاکره، عراق و سوریه هستند.وی تاکید کرد: جهش سرمایه‌گذاری از طریق ایجاد منطقه آزاد سه‌جانبه بین ایران، سوریه و عراق اتفاق می‌افتد. در موضوع اقتصاد بین‌الملل این موضوع را پیگیری می‌کنیم.ایجاد منطقه آزاد مشترکعبدالملکی بیان کرد: اکنون با ۲۱ کشور جهان در حال مذاکره برای ایجاد منطقه آزاد مشترک هستیم.

وی گفت: تاکنون با پنج کشور به مرحله امضای سند رسیده‌ایم. این سند یا در قالب تفاهم‌نامه است و یا در متن مصوبات کمیسیون مشترک آورده شده است.به گفته وی، با کشورهای عراق و سوریه به منظور ایجاد منطقه آزاد مشترک صحبت کردیم. طرف‌های مذاکره کننده موافقت خود را در این زمینه اعلام کردند و منتظر نشست سه‌جانبه هستیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی افزود: نقطه‌ای که به این منظور مد نظر است، جزو آخرین بخش‌هایی است که از دست داعش خلاص شد اما اکنون امنیت در آن برقرار است و ترانزیت به صورت روان انجام می‌شود.وی تصریح‌کرد: ایجاد منطقه آزاد مشترک به نفع سه کشور خواهد بود و دسترسی ایران را به منطقه مدیترانه را بسیار آسان می‌کند.ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *