23 تیر 1403
کسب و کار تجارت ساختمان صنعت

تورم نهاده‌های ساختمانی اعلام شد

سلام صنعت/شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در فصل زمستان ۱۴۰۲، ۲۳۴۸.۷ بود که نسبت به فصل قبل ۶.۶ درصد افزایش داشته است.

به گزارش راه صنعت به نقل از مهر، مرکز آمار ایران شاخص و متوسط قیمت نهاده‌های ساختمانی شهر تهران در فصل زمستان پارسال (طبق سال پایه ۱۳۹۰) منتشر کرد.

در فصل زمستان ۱۴۰۲ درصد تغییرات شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران نسبت به فصل قبل (تورم) فصلی ۶.‏۶ درصد‬ بود که در مقایسه با فصل قبل (۰.۳ درصد) ۳.۶ واحد درصد افزایش داشته است. در این فصل در بین گروه‌های اجرایی بیشترین تورم فصلی با ۲۲٫۳ درصد مربوط به گروه اجرایی «گچ و گچ کاری» است؛ این در حالیست که گروه اجرایی «ایزوگام و قیرگونی و آسفالت» با ۱.۳ درصد کاهش نسبت به دوره قبل مواجه شده است.

همچنین تورم نقطه به نقطه فصل زمستان سال گذشته، درصد تغییرات شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۳.۸ درصد‬ است‬ که در مقایسه با فصل قبل (۴۱.۲ درصد) ‬ ۴.‏۱۷‬ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در بازه زمانی ذکر شده، بین گروه‌های اجرایی بیشترین تورم نقطه به نقطه با ۷۵٫۵ درصد مربوط به گروه اجرایی «گچ و گچ‌کاری» و کمترین تورم نقطه به نقطه با ۳.‏۳ درصد مربوط به گروه اجرایی آهن آلات میلگرد پروفیل درب و پنجره و نرده» است.

کاهش تورم سالانه ۳۰.۲‬ درصدی «سنگ»

بر اساس این گزارش، در زمستان پارسال درصد تغییرات شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل تورم سالانه ۱.‏۳۷ درصد بوده که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۳.‏۴۵ درصد) ۲.‏۸ واحد درصد کاهش داشته است.

در این فصل نیز، بین گروه‌های اجرایی بیشترین تورم سالانه با ۳.‏۶۳ درصد مربوط به گروه اجرایی «یراق آلات درب و پنجره» و کمترین تورم با ۳۰.۲ درصد مربوط به گروه «سنگ» بوده است.

تفکیک میانگین تورم نهاده‌های ساختمانی تهران اجرایی زمستان ۱۴۰۲

در مجموع، طرح آمارگیری از قیمت مصالح ساختمانی از سال (۱۳۶۵) به صورت شش ماهه در سطح شهر تهران توسط مرکز آمار ایران اجرا می‌شود که از تابستان (۱۴۰۰) این طرح به صورت فصلی اجرا می‌شود.

در این آمارگیری اطلاعات مربوط به قیمت مصالح ساختمانی با مراجعه به تولید کنندگان یا عمده فروشان مصالح ساختمانی و با استفاده از تبلت جمع‌آوری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *